Međunarodna konfederacija sindikata (MKS) koristi ovogodišnji Svetski dan bezbednosti i zdravlja na radu, 28. april, kako bi pozvala na hitne mere za zaštitu života i prava radnika u eri digitalizacije i veštačke inteligencije (AI).
Veštačka inteligencija transformiše svet rada neviđenom brzinom. Međutim, iza obećanja o inovacijama krije se mračnija stvarnost: algoritamsko upravljanje, stalni nadzor, nedostižni ciljevi produktivnosti i opasni uslovi rada. Tehnologija se ne koristi za poboljšanje uslova i bezbednosti na radu, već za njihovu eksploataciju — ugrožavajući živote i zdravlje radnika.
Upravljanje zasnovano na veštačkoj inteligenciji već sada pojačava pritisak na 427 miliona radnika širom sveta. Čak 80% velikih poslodavaca koristi AI za praćenje individualne produktivnosti radnika. Radnici se suočavaju sa izgaranjem, povredama i nepodnošljivim stresom usled neprekidnog nadzora, nerealnih ciljeva i potpunog izostanka učešća u odlučivanju o načinu korišćenja tehnologije.
Od magacina do bolnica, od dostavljača na biciklima do laboratorija za podatke — radnici su pod pritiskom kao nikada do sada. Uvođenje novih tehnologija mora poštovati ista pravila kao i sve druge promene na radnom mestu: radnici imaju pravo da budu konsultovani i uključeni. Ovo osnovno, demokratsko pravo na radnom mestu osigurava da se veštačka inteligencija koristi na način koji stavlja bezbednost, pravičnost i dostojanstvo u prvi plan. Radnici i njihovi sindikati moraju imati mesto za pregovaračkim stolom, za dobrobit svih.
Uvođenje novih tehnologija, kao što je veštačka inteligencija, bez adekvatne konsultacije sa radnicima i njihovim sindikatima već izaziva ozbiljne probleme širom sveta.
Na Filipinima, devetnaestogodišnji dostavljač Jasper Dalman je izgubio život radeći za digitalnu platformu Foodpanda. Njegov sindikat, RIDERS-SENTRO, izborio se za priznavanje prava i osiguranje nakon njegove smrti, koja je ukazala na smrtonosne posledice algoritamske eksploatacije sa nemogućim ciljevima produktivnosti.
U Turskoj, moderatori sadržaja za TikTok, zaposleni preko kompanije Telus, otpušteni su nakon što su organizovali otpor protiv nehumanih radnih opterećenja upravljanih veštačkom inteligencijom i sadržaja koji izaziva traume.
U SAD-u, medicinske sestre koje rade preko platformi suočavaju se sa aplikacijama za raspoređivanje smena kojima upravlja veštačka inteligencija, zaobilazeći zaštitne mere za radnike i stvarajući opasne uslove za njih i njihove pacijente.
MKS zahteva puno uključivanje sindikata u osmišljavanje i primenu tehnologije zasnovane na veštačkoj inteligenciji na radnim mestima, i transparentnu tehnologiju koja poštuje prava i bezbednost čoveka.
Takođe zahteva obavezujuću Konvenciju Međunarodne organizacije rada (MOR) o platformskom radu kako bi se zaštitili svi radnici u digitalnoj ekonomiji.
Ovog 28. aprila sećamo se mrtvih – i borimo za žive. Tehnologija treba da radi za nas, a ne protiv nas.