Nalazite se :: granska delatnost / METALACI

PREDSEDNIKORGANIZOVANOSTAKTIVNOSTI




POKRAJINSKA ORGANIZACIJA SAMOSTALNOG SINDIKATA METALACA SRBIJE ZA
VOJVODINU

Predsednik VLADO MILJUŠ


Rođen je 1950. godine u Bočaru (opština Novi Bečej). KV radnik - vodoinstalater. Ima 32 godine radnog staža. Funkciju predsednika obavlja profesionalno.

Adresa: Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina br.24
Telefon: 021/557-911 Fax: 021/457-149
e-mail:
Tekući račun: 340-5363-40
PIB 101890963
1901-2007
106 Godina tradicije

AKTIVNOSTI:



2 - 4. novembar 2011, Tara

KAKO SE ZAŠTITITI OD MOBINGA

Na Tari održan seminar za osposobljavanje izabranih predstavnika zaposlenih medijatora u oblasti mobinga

Za sindikalce iz metalskih preduzeća iz Vojvodine, Samostalni sindikat metalaca Srbije organizovao je seminar za osposobljavanje izabranih predstavnika zaposlenih medijatora u oblasti mobinga. Seminar je održan od 2. do 4. novembra 2011. godine na Tari.

Učesnici seminara razmatrali su više tema vezanih za mobing: pojam, oblike i uzroke nastajanja, zakonsku i podzakonsku regulativu iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu na temu mobinga u nadležnosti inspekcije rada. Takodje im je predočen Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radnom mestu kao i uloga inspekcije rada na sprovodjenju ovog Zakona. Na kraju održanog seminara svim učesnicima su uručeni sertifikati koji su dodeljeni za učešće i uspešno završen kurs "Mobing i zaštita od mobinga" u organizaciji udruženja "Stop mobing" Vršac.



27 – 29. oktobar 2011, Novi Sad

RADNA POSETA MADJARSKIH METALACA

U Beogradu u Savezu samostalnih sindikata Srbije
28. oktobra 2011. godine upriličen je prijem za kolege iz Madjarske

U radnoj poseti Sindikatu metalaca Vojvodine od 27. do 29. oktobra 2011. godine boravila je delegacija Sindikata metalaca Madjarske. Delegaciju su predvodili Šaroši Peter, predsednik Regionalnog sindikata Kečkemet i potpredsednica Saveza sindikata Madjarske Andrea Hernaldvodji. Tokom boravka sindikalaca iz Madarske razgovarano je o više tema i razmenjene informacije o aktivnostima dvaju sindikata metalaca. Posebno su razmatrane najavljene izmene radnog zakonodavstva i svi zakoni koji se tiču zaposlenih.

Za madjarske sindikalce 28. oktobra 2011. godine upriličen je prijem u Beogradu u Savezu samostalnih sindikata Srbije. Tom prilikom sa kolegama iz Madjarske razgovarali su predsednik i potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović i dr Milorad Mijatović.

14. april  2008,  Novi Sad

PROIZVODNI RADNICI NAJNEZADOVOLJNIJI

Novinarima saopšteni razlozi zbog kojih će zaposleni u metalskom kompleksu i zdravstvu učestvovati na velikom Prvomajskom protestu

Na konferenciji za medije održanoj 14. aprila 2008.godine, u Veću Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, novinarima su razloge zbog kojih će zaposleni u metalskom kompleksu i zdravstvu učestvovati na velikom Prvomajskom protestu u Beogradu predočili  predsednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Vojvodine dr Dunja Civrić i predsednik Pokrajinske organizacije Samostalnog sindikata metalaca Vojvodine Vlado Miljuš.

Predsednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Vojvodine dr Dunja Civrić novinarima je posebno naglasila da iako je u ovoj oblasti ostvaren značajan napredak u dijalogu sa vlastima, postoji stalna potreba da se ukazuje na egzistencijalni status zaposlenih. Iako nije nosilac  Protesta 1. maja u Beogradu, Sindikat zdravstva i socijalne zaštite značajno podržava svoje kolege iz privrede.

Jedan od pokretača održavanja velikog Prvomajskog protesta je upravo Sindikat metalaca - ukazao je predstavnicima medija predsednik Pokrajinske organizacije metalaca Vlado Miljuš. Takodje je istakao da su upravo radnici u proizvodnim delatnostima najnezadovoljniji. Tako je u Vojvodini u procesu privatizacije preko 10.500 radnika samo iz metalskog kompleksa ostalo bez posla. Zato će se na protestima u Beogradu   ukazati budućoj vlasti, izmedju ostalog, da radništvo više neće tolerisati niske zarade, loš socijalni dijalog i nemanje kolektivnih ugovora.







____________________________________________

Na osnovu rasprave o predlogu  materijala “Pravci reforme samostalnog sindikata metalaca Srbije” vođene u odborima SSMS za opštine i više opština i rasprave organizovane na Konferenciji kojoj su prisustvovali predsednici, odnosno predstavnici  svih sindikalnih organizacija metalskih preduzeća u Vojvodini i članovi Pokrajinskog odbora i Nadzornog odbora PO SSMS za Vojvodinu, i sumarne rasprave na sednici Pokrajinskog odbora održanoj 21.02. 2008. godine usvajaju se sledeći

 

S T A V O V I

 

  1. Ocenjuje se da je reforma SSMS neophodna.
  2. Ne prihvata se predlog materijala “Pravci reforme Samostalnog sindikata metalaca Srbije” kao osnova za pripremu i sprovođenje reforme, jer njime nisu definisana sva bitna pitanja organizovanosti i delovanja SSMS, jer je materijal u pojedinim delovima kontradiktoran i predviđa potpunu centralizaciju odlučivanja i finansijskih sredstava na nivou Uprave SSMS. 
  1. U reformi treba uvažiti sledeće elemente:

Ukupna organizovanost i sadržaj rada mora za ishodište da ima efikasnu i kvalitetnu zaštitu prava i interesa člana Sindikata.  Sindikalna organizacija ostaje osnovni oblik organizovanja članstva u SSMS, pri čemu Statutom treba pretvideti i druge oblike funkcionisanja Sindikata kod poslodavca u slučajevima kada ne postoje objektivni uslovi za sprovođenje izbora i rad organa sindikalne organizacije (antisindikalno delovanje poslodavca – onemogućavanje rada Sindikata). Takođe, trebalo bi statutarno urediti mogućnost neposrednog učlanjenja zaposlenog u SSMS.

 U organizovanju SSMS na nivou opština – gradova treba predvideti  fleksibilne oblike, radi racionalnijeg i efikasnijeg rada. U zavisnosti od brojnosti članstva i  broja sindikalnih organizacija u određenim sredinama treba i dalje da ostanu odbori za opštine i gradove, a u onim opštinama gde je manji broj članova i sindikalnih organizacija treba da budu formirana povereništva i imenovani poverenici, odnosno da budu imenovani poverenici bez povereništva. Imenovanje i dalje treba da vrši neposredno viši organ Sindikata, uz konsultacije sa sindikalnim organizacijama, jer on na bazi stalne koordinacije rada ima sve informacije potrebne za donošenje prave odluke, u interesu članstva.

U raspravi je izražen jedinstven  zahtev da SSMS na nivou AP Vojvodine mora da dobije veća ovlašćenja i autonomiju u odnosu na regione i grad Beograd. Naime, po Ustavu Vojvodina ima autonomiju, a Sindikat socijalne partnere i druge pokrajinske institucije sa kojima sarađuje. U praksi PO SSSMS za Vojvodinu koordinira rad svih odbora SSMS za opštine i više opština, obezbeđuje, odnosno neposredno pruža sindikalnu i pravnu pomoć svim sindikalnim organizacijama kod poslodavaca na teritoriji Vojvodine i uspešno realizuje sve druge zadatke. U odnosu na navedeno zahteva se da ovaj oblik organizovanja SSMS dobije potpunija ovlašćenja i odgovornost za realizaciju aktivnosti SSMS u Vojvodini u zaštiti interesa i prava sindikalnog članstva. Takođe, u raspravi je izražen zahtev da se promeni naziv PO SSMS za Vojvodinu u Samostalni sindikat metalaca Vojvodine, analogno kao kod svih ostalih sindikata organizovanih u Pokrajini. Samostalni sindikat metalaca Vojvodine organizacioni je deo jedinstvenog Samostalnog sindikata metalaca Srbije koji, na osnovu Statuta SSMS, sopstvenim dokumentima treba bliže da  uređuje svoju organizovanost i sadržaj rada.

Apsolutno se ne prihvata centralizacija odlučivanja i finansijskih sredstava na nivou Uprave SSMS. Zahteva se jasna podela nadležnosti i odgovornosti i na toj osnovi izvorno finansiranje svih oblika organizovanja. Ocena je da sredstva od članarine koje pripadaju Pokrajinskom odboru nisu dovoljna za kvalitetno izvršavanje svih obaveza i da treba povećati procenat izdvajanja za ovaj nivo organizovanja.

Zahteva se da se u strukturi republičkih organa SSMS obezbedi srazmerna zastupljenost članova iz Vojvodine, u skladu sa brojnošću članstva i učešćem članarine iz sindikalnih organizacija sa teritorije Vojvodine u ukupnoj članarini SSMS.

Reforma u načinu rada mora da podrazumeva profesionalizaciju nosilaca funkcija, jer je praksa pokazala da je volonterski rad, bez bilo kakve naknade,  prevaziđen. Profesionalizacija može da podrazumeva rad sa punim radnim vremenom ili uz isplatu određene naknade za rad.
Reforma mora da podrazumeva stalne aktivnosti na edukaciji sindikalnih kadrova, kao i mladih sindikalnih aktivista, i stalno, efikasno  dvosmerno informisanje u celom SSMS.

Ocenjuje se da je neophodno postojanje teritorijalnih oblika organizovanja Saveza, kao servisa grane, ali reorganizovanih i racionalizovanih, u cilju pružanja potpune i efikasne radno pravne zaštite svakog člana sindikata i obezbeđivanja pravne pomoći svakoj sindikalnoj organizaciji.

 

  1. U raspravi je izražena neophodnost da se Statutom SSMS hitno razreši pitanje sindikalnog organizovanja i i podele sredstava od sindikalne članarine i drugih izvora u slučaju kada se od dela članova sindikalne organizacije formira nova sindikalna organizacija zbog podele – prodaje dela  preduzeća.
  1. Od Uprave SSMS se zahteva da što hitnije zaključi Poseban kolektivni ugovor jer se ocenjuje da je to i pre reforme jedan od njenih osnovnih zadataka.

   
K O M I S I J A

    • Đorđe Kolarov
    • Mitar Vasić
    • Radomir Ćirić

     


ZOOM - klik na sliku

20 - 22. novembar 2007,  Kanjiža

OKRUGLI STO O SOCIJALNOM DIJALOGU

Učesnici su izrazili svoje nezadovoljsztvo što je Srbija jedina zemlja u regionu jugoistočne Evrope koja nema kolektivni ugovor na nacionalnom nivou

U organizaciji Pokrajinskog odbora SSSM za Vojvodinu, od 20. do 22. novembra 2007. godine, u Kanjiži je održan Okrugli sto na temu "Stvarnost socijalnog dijaloga". U radu Okruglog stola učestvovali su pored predstavnika Samostalnog sindikata metalaca Vojvodine i "Nezavisnosti" i sindikalci iz Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Madjarske. Na Okruglom stolu o vidjenju stanja u socijalnom dijalogu u Srbiji govorio je Milan Jeftić, predstavnik Fondacije Fridrih Ebert,  Kancelarije u Beogradu.

Predsednik PO SSSM za Vojvodinu Vlado Miljuš predočio je u svom izlaganju stvarnost socijalnog dijaloga u Srbiji i Vojvodini. Trenutno stanje, naglasio je Miljuš, najbolje se ilustruje kroz nepostojanje opšteg i posebnih kolektivnih ugovora za industrijske delatnosti.  Prema Medjunarodnoj organizaciji rada kolektivni ugovori i pregovaranje je oličenje socijalnog dijaloga.

Učesnici Okruglog stola su izrazili svoje nezadovoljsztvo što je Srbija jedina zemlja u regionu jugoistočne Evrope koja nema kolektivni ugovor na nacionalnom nivou. Zbog toga su ukazali da Sindikat mora radikalno da menja dalji način svog delovanja.

11. septembar  2007,  Titel

TRAŽI SE ZAKON O SOCIJALNOM DIJALOGU

Sve je češća praksa otkazivanja postojećih kolektivnih ugovora kao i odugovlačenje i odbijanje pregovora oko zaključivanja novih, istaknuto je  na sednici POS metalaca

Nepostojanje opšteg i posebnog kolektivnog ugovora stvara probleme od strane poslodavaca u pregovaranju i zaključivanju kolektivnih ugovora, istaknuto je na sednici Pokrajinskog odbora  Pokrajinske organizacije Samostalnog sindikata metalaca Srbije za Vojvodinu, održanoj 11. septembra 2007. godine u Titelu. Takodje, sve je češća praksa otkazivanja postojećih kolektivnih ugovora kao i odugovlačenje i odbijanje pregovora oko zaključivanja novih.

Zbog svih navedenih problema, upućena je inicijativa Pokrajinskom Socijalno - ekonomskom savetu da na dnevni red sednice, do 5. oktobra 2007. godine, stavi ovo pitanje. Takodje, da Pokrajinski SES o tome zauzme stav i da identičnu inicijativu uputi Socijalno - ekonomskom savetu Republike.

Pokrajinski odbor metalaca ovu inicijativu je uputio i Upravi Samostalnog sindikata metalaca Srbije uz zahtev da ovaj Sindikat zatraži od Vlade Republike Srbije donošenje Zakona o socijalnom dijalogu.


ZOOM - klik na sliku

PRINT